Nagyoroszi Községi Nyugdíjas Klub alakulásának és működésének története
A társadalomban 1989-90-től kezdve a nyugdíjasok létszáma fokozatosan emelkedett és ehhez még hozzájárult az életkor meghosszabbodása és talán annak révén törvényszerűen elkezdődtek a nyugdíjas klubok szerveződése országosan.
Nagyorosziban Bartyik Gyuláné népművelő először telefonon hozzánk fordult véleményért Juhászné Tóth Mária nyugdíjas postavezetőhöz, a nyugdíjas klub létrehozásának támogatása céljából. A további lépések intézése vonatkozásában javasoltuk az összes községi nyugdíjas összehívását, miután meghívók kiküldésére került sor 1989. február 9-re, a Honvédség Nagyoroszi Helyőrségi klubjába össze is jöttünkk. Azon a nagy összejövetelen a meghívott résztvevők egy része valami ünnepi megemlékezést vagy talán m valami mást várt.
A környezetünkben lévő kortársainkkal együtt feladatunknak tartottuk, hogy megalapítsuk a Nagyoroszi Községi Nyugdíjas Klubot. A fent nevezett Bartyik Gyuláné Marika – népművelő, az első klub elnöke lett. Ugyanabban az időben, párhuzamosan alakult a Honvédségi Nyugdíjas Klub is, sokkal előnyösebb feltételek között. A Honvédségnél dolgozó nagyoroszi polgári alkalmazottak mind oda orientálódtak, illetve léptek be.
Körültekintő, következetes szervezéssel azért a Községi Klubnál is elértük 1989-ben a 42 fős létszámot, és ezt az átlagot 1992-ig tartottuk, sőt emelkedő tendenciát tapasztalhattunk . Az alapítók és hozzáállásban elismertek névsora a következő:
- Ánik Imre és Imréné
- Annus Sándor
- Bartel József és Józsefné
- Bánkúti János
- Bartyik Gyuláné
- Csókás János
- Deméndi Valéria
- Demeter István
- Gere Gyuláné
- Hajas Józsefné
- Hinger Gáborné
- Homolya Ferencné
- Juhász József
- Juhászné Tóth Mária
- Kovács Nándor
- Kozma Jánosné
- Majer Károly
- Mestra Mihályné
- Pincze László
- Russói Nándorné
- Vass József és Józsefné
- Kiss Józsefné
- Félix Istvánné
- Varga Istvánné
- Tóth Tibor és Tiborné
- Zábrádi Lajosné.